Matka Boża Królowa Polski

Drodzy Czciciele Matki Bożej! W świetle historii uczestnictwa błogosławionego Jana Pawła II w tajemnicy fatimskiej – możemy się przyglądnąć historii nabożeństw fatimskich w Miejscu Piastowym.
Od czasów błogosławionego ks. Br. Markiewicza na tym miejscu oddawano gorliwie cześć Matce Bożej w Jej wizerunku Królowej Polski.

1

Przed Jej figurą umieszczoną w obecnym Sanktuarium modliły się pokolenia michalickie, aby na wzór błogosławionego Założyciela wszelkie sprawy zawierzać Matce Bożej. Od 1979 roku owa pobożność Maryjna przybrała tutaj szczególną formę – nabożeństwa fatimskie, których rozwój i owocność w obecnym czasie możemy odebrać jako szczególny zamysł Boga wpleciony w to święte miejsce. Pojawił się kolejny znak Matki Bożej – Jej figura fatimska, o której sprowadzenie z Fatimy do Miejsca Piastowego zabiegali: brat Jan Panek oraz Józef Rak. Obydwóch charakteryzowała wielka cześć dla Matki Bożej. Mamy nadzieję, że teraz oddają Jej cześć w niebie.

Wiemy też wszyscy, że właśnie tutaj – w Miejscu Piastowym, w sposób szczególny wybrzmiewają profetyczne słowa błogosławionego Bronisława skierowane do Polaków:
„Najwyżej zaś Pan Bóg was wyniesie, gdy dacie światu Wielkiego Papieża”.

Czy zatem mogło zabraknąć nabożeństw fatimskich tutaj w Miejscu Piastowym, skoro błogosławiony Papież zapowiadany przez błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza był tak bardzo związany z tajemnicą fatimską?

2

Teraz po latach, podziwiając wspaniały rozkwit tych nabożeństw w Miejscu Piastowym i nadzwyczajne uczestnictwo tajemnicy fatimskiej w życiu błogosławionego Jana Pawła II, możemy stwierdzić, że jest to miejsce szczególne w zamysłach Bożych. Jest to miejsce, za które trzeba podziękować Bogu. I być może, że forma pobożności Maryjnej zawarta w nabożeństwach fatimskich, będzie tutaj przybierać nowe kształty, odpowiadające wezwaniom nowych czasów – jednak zawsze należy pamiętać, że:
- przez błogosławioną posługę ks. Bronisława Markiewicza związaną ściśle z kultem Matki Bożej,
- przez lata modlitwy pokoleń michalickich przed figurą Matki Bożej Królowej Polski,
- przez liczne nabożeństwa fatimskie – zechciał Bóg „mieć upodobanie w tym miejscu”.Podczas ostatniej swojej pielgrzymki do Ojczyzny w 2002 roku Jan Paweł II w Krakowie powiedział:

„Tak, na pierwszy rzut oka wiązanie obecności Boga z pewnym określonym miejscem może się wydawać niestosowne. A jednak trzeba pamiętać, że czas i miejsce należą całkowicie do Boga. Choć każdy czas i cały świat można uważać za Jego "świątynię", to jednak są czasy i są miejsca, które Bóg obiera, aby w nich w sposób szczególny ludzie doświadczali Jego obecności i Jego łaski. I ludzie wiedzeni zmysłem wiary przychodzą do tych miejsc, bo mają pewność, że rzeczywiście stają przed Bogiem, który jest tam obecny.

3

Drodzy Bracia i Siostry! Przychodźcie do tego miejsca, aby wspólnie wypraszać błogosławieństwo Boże dla naszej podkarpackiej ziemi.
Wchodząc do tutejszego Sanktuarium, w kaplicy po lewej stronie, dostrzegamy modlącego się Michała Archanioła, bardzo często nazywanego w tradycji Kościoła Aniołem Pokoju. Oby ten znak modlącego się Archanioła, był dla nas w tym miejscu pouczeniem:

- że stawianie Boga na pierwszym miejscu,
- że troska o odpowiedni czas na modlitwę w naszym życiu,
- że zachowywanie dnia świątecznego,
- oraz, że umiłowanie i zachowywanie Prawa Bożego są jedyną – właściwą drogą naszego życia.

A jeśli będzie inaczej, niechaj ten modlący się Archanioł przybędzie nam ku pomocy, pomagając przezwyciężać pokusy i odrzucać zdecydowanie wszelkie ataki złego ducha.
Niechaj święty Michał Archanioł prowadzi nas pod opiekuńczy płaszcz Matki Najświętszej, a Jej wielki czciciel – błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz -przekazuje Jej to co nas cieszy i boli – aby we wszystkim był pochwalony Bóg w Trójcy Świętej Jedyny!

Program czuwań fatimskich
Sobota: 18.30 – Część Różańca świętego;
19.00 – Droga Krzyżowa;
19.45 – Bezpośrednie przygotowanie do Mszy św.;
20.00 – Msza św.; część Różańca św.; procesja z figurą Matki Bożej; adoracja Najświętszego Sakramentu; część Różańca św.
24.00 – Msza św.
Niedziela: 10.30 – część Różańca św.
11.00 – Msza św.; procesja z Najświętszym Sakramentem.